Program 28 maj: Film/Media Ex2015

Träffa morgondagens film- och medieprofiler!
Se och hör examensstudenternas produktioner!
Hör studenterna presentera sig själva och sina framtida projekt!
Ät, drick och mingla med branschfolk och studenter!

Programmet uppdateras löpande

Radio, kl 10.00

Ordningen kan ändras. Möjlighet till fler lyssningar finns.

Arbetstitel: Nattpromenad
Genre: Radiodokumentär
Ca längd: 45 min
Av Olivia Sandell Billström

Arbetstitel: The mirror doctors
Genre: Dokumentär               
ca längd- 35-40 minuter           
Av Linda Jensen Kidane

Arbetstitel: Arvet du ska bära
Genre: Dokumentär i 3D-sound
Längd: 40 min.
Av Clara Lowden

Titel: Sektion 3
Genre: radioteater/komedi
Längd: 15 min
Av Ninos Chamoun

Arbetstitel: Paradisön
genre: audiofiktion /radiodokumentär
ca längd: 35 min
Av Sofia Neves

Titel: nu Gåtan Svensson - Del 1
Genre: Sportdokumentär
Längd: 20 minuter
Av Sigge Dabrowski

Titel:  Second hand radio
Genre: dokumentär
Längd: 25 min
Av Victor Bengtsson


Tv, kl 10.00

Ordningen kan komma att ändras. Programmen visas flera gånger under dagen.

Fjällhotellet
Genre: sitcom
Längd: ca 17 min
Av Jonas Modin & Isabella Rodriguez

Arbetstitel: Freaks
Genre: humor
Längd: ca 30 min
Av Lovisa Svensdotter

Arbetstitel: U.N.I.C
Genre: drama/komedi
Längd: ca 20 min
Av Victor Marko

The toaster challenge
Genre: webb kampanj
Längd: 3 x 2 minuter
Student: Nathan Grossman

Dejta Världen
Genre: nöje
Längd: ca 15 min
Av Sara Choghrish

Livet utan varandra
Genre: reportage
Längd: 10 min
Av Lisa Larsson

Curriculum Vitae
Genre: dokumentär
Längd: 15 min
Av Olof Berglind

Life of Leo
Genre: webb
Längd: 10 min
Av Leo Razzak


Animationer

Collage av animationer av följande studenter:

Eric Stockselius
Sarah Gampel
Erik Kammerland
Assar Tallinger
Karin Drake

Show Cases:

Zoetrop rörlig skulptur
Av Julia Helander

Arbetstitel: Stinkande minnen
Dataspel
Av Mimi Fürst


Film

Se visningstider i bion ovan till höger.

Inuti ett träd (58 min)
Regi och produktion: Gustav Ågerstrand
Foto: Karin Stenwall
Klipp: Magnus Svensson
Ljud: Mikael Månsson, Niklas Björklund 
Musik: Rickard Age, Linus Andersson, Katarina Nuttall

Girls and Boys
Producenter: Isabella Rodriguez, Johanna Lind
Regi: Ninja Thyberg
Manus: Theo Westin
Foto: Karin Stenwall
Klipp: Amalie Westerlin Tjellesen
Ljud: Janna Johansson
Ljudtekniker: Mikael Månsson, Martin Lindström
Musik: Linus Andersson, Katharina Nuttall

Sonen (24 min)
Regi och produktion: Anna Eborn
Klipp: Amalie Westerlin
Foto: Johan Hannu, Kristoffer Jönsson, Anna Eborn
Ljud: Mikael Månsson

Debut (30 min)
Manus Veronica Zacco
Regi Anette Sidor
Producent Veronika Öhnedal
Foto Kristoffer Jönsson
Klipp Magnus Eriksson
Kompositörer Katharina Nuttall & Rickard Age
Ljud Mikael Månsson & Martin Lindström

Allt mellan oss (59min)
Regi: Sarasvati Shrestha
Produktion: Eliza Jones, Sarasvati Shrestha
Klipp: Anneli Ossiander, Sarasvati Shrestha
Ljud: Martin Lindström

FRANCIS (30 minuter)
Regi: Ahmed Abdullahi
Producenter: Eliza Jones & Markus Waltå
Manus: Maja Winkler & Kristoffer Malmsten
Foto: Johan Hannu
Ljud: Manne Kjellander
Musik: Rikard Age & Fredrik Wiktorson
Klippning: Anton Hemgren

Lone dads (30 min)
Regi: Ellen Fiske
Produktion: Ellen Fiske och Stefan Henriksson
Foto: Pia Lehto
Klipp: Joel Rayner
Ljud: Manne Kjellander
Musik: Linus Andersson

Rosa moln
Regi:  Alexis Almström
Producent:  Stefan Henriksson
Manus:  Marioan Hosseini, Alexis Almström
Foto: Pia Lehto
Klipp: Anneli Ossiander
Ljud: Philip Eriksson, Niklas Björklund
Musik: Linus Andersson, Fredrik Wictorsson
Cast: Albin Grenholm, Hedda Stiernstedt, Isabel Reboia, Anastasia Leppist, Lo Kauppi

Night bees (50 min)
Regi: Joanna Karlberg
Produktion: Veronika Öhnedal
Foto: Kristoffer Jönsson
Klipp: Magnus Eriksson
Ljud: Janna Johansson
Musik: Katharina Nuttall

A broken diary (30 min) 
Regi och produktion: Mathias Toivonen
Foto: Johan Hannu, Mathias Toivonen
Klipp: Anton Hemgren
Ljud: Philip Eriksson
Musik: Richard Age

 

 

Fiktion

FRANCIS (30 minuter)
Regi: Ahmed Abdullahi
Producenter: Eliza Jones & Markus Waltå
Manus: Maja Winkler & Kristoffer Malmsten
Foto: Johan Hannu
Ljud: Manne Kjellander
Musik: Rikard Age & Fredrik Wiktorson
Klippning: Anton Hemgren

Girls and Boys
Producenter: Isabella Rodriguez, Johanna Lind
Regi: Ninja Thyberg
Manus: Theo Westin
Foto: Karin Stenwall
Klipp: Amalie Westerlin Tjellesen
Ljud: Janna Johansson
Ljudtekniker: Mikael Månsson, Martin Lindström
Musik: Linus Andersson, Katharina Nuttall

Rosa moln
Regi:  Alexis Almström
Producent:  Stefan Henriksson
Manus:  Marioan Hosseini, Alexis Almström
Foto: Pia Lehto
Klipp: Anneli Ossiander
Ljud: Philip Eriksson, Niklas Björklund
Musik: Linus Andersson, Fredrik Wictorsson
Cast: Albin Grenholm, Hedda Stiernstedt, Isabel Reboia, Anastasia Leppist, Lo Kauppi

Debut (30 min)
Manus Veronica Zacco
Regi Anette Sidor
Producent Veronika Öhnedal
Foto Kristoffer Jönsson
Klipp Magnus Eriksson
Kompositörer Katharina Nuttall & Rickard Age
Ljud Mikael Månsson & Martin Lindström

Share |

Hålltider i bion

09.00-10.00: Inuti ett träd
Gustav Ågerstrand

10.00-10.30: Boys and girls
Ninja Thyberg

10.30-11.00: Sonen
Anna Eborn

11.00-11.30: Debut
Anette Sidor

11.30-12.30: Allt mellan oss
Sarasvati Shrestha

12.30-13.00: Francis
Ahmed Abdullah                      

13.00-13.30: Lone dads
Ellen Fiske                       

13.30-15.00: Rosa moln                                 
Alexis Almström     

15.00-15.30: Night bees
Joanna Karlberg                

COLLAGE BAF

15.30-16.00: Broken diary              
Mathias Toivonen                     

16.30-18.00: PITCH

18.00-23.00 du bjuds på mat, dryck och mingel
--------------------------------------------------------
Vi bjuder även på lättare lunch.
--------------------------------------------------------
Plats: StDH, D-huset, Valhallavägen 189