FilmMediaEx2015

Program 28 maj: Film/Media Ex2015

Träffa morgondagens film- och medieprofiler!
Se och hör examensstudenternas produktioner!
Hör studenterna presentera sig själva och sina framtida projekt!
Ät, drick och mingla med branschfolk och studenter!

Radio

Uppspelet börjar kl 10.00 i  Radiostudio 1 på entréplan.
Ordningen kan komma att ändras.
Möjlighet till fler lyssningar finns.

Arbetstitel: Nattpromenad
Genre: Radiodokumentär
Ca längd: 45 min
Av Olivia Sandell Billström

Arbetstitel: The mirror doctors
Genre: Dokumentär               
ca längd- 35-40 minuter           
Av Linda Jensen Kidane

Arbetstitel: Arvet du ska bära
Genre: Dokumentär i 3D-sound
Längd: 40 min.
Av Clara Lowden

Titel: Sektion 3
Genre: radioteater/komedi
Längd: 15 min
Av Ninos Chamoun

Arbetstitel: Paradisön
genre: audiofiktion /radiodokumentär
ca längd: 35 min
Av Sofia Neves

Titel: nu Gåtan Svensson - Del 1
Genre: Sportdokumentär
Längd: 20 minuter
Av Sigge Dabrowski

Titel:  Second hand radio
Genre: dokumentär
Längd: 25 min
Av Victor Bengtsson


Tv

Visningen börjar kl 10.00 i Tv-studion på entréplan.
Ordningen kan komma att ändras.
Programmen visas flera gånger under dagen.

Fjällhotellet
Genre: sitcom
Längd: ca 17 min
Av Jonas Modin & Isabella Rodriguez

Arbetstitel: Freaks
Genre: humor
Längd: ca 30 min
Av Lovisa Svensdotter

Arbetstitel: U.N.I.C
Genre: drama/komedi
Längd: ca 20 min
Av Victor Marko

The toaster challenge
Genre: webbkampanj
Längd: 3 x 2 minuter
Student: Nathan Grossman

Dejta Världen
Genre: nöje
Längd: ca 15 min
Av Sara Choghrish

Livet utan varandra
Genre: reportage
Längd: 10 min
Av Lisa Larsson

To Whom It May Concern
Genre: dokumentär
Längd: 15 min
Av Olof Berglind

Life of Leo
Genre: webb
Längd: 10 min
Av Leo Razzak


Animationer

Collage av animationer av följande studenter:

Eric Stockselius
Sarah Gampel
Erik Kammerland
Assar Tallinger
Karin Drake

Show Cases:

Abervink - en rörlig skulptur
Av Julia Helander

Arbetstitel: Stinkande minnen
Dataspel
Av Mimi Fürst


Film

FIlmerna visas i biografen på entréplan. Se visningstider ovan till höger.

Inuti ett träd (58 min)
Regi och produktion: Gustav Ågerstrand
Foto: Karin Stenwall
Klipp: Magnus Svensson
Ljud: Mikael Månsson, Niklas Björklund 
Musik: Rickard Age, Linus Andersson, Katarina Nuttall

Girls & Boys
Producenter: Isabella Rodriguez, Johanna Lind
Regi: Ninja Thyberg
Manus: Theo Westin
Foto: Karin Stenwall
Klipp: Amalie Westerlin Tjellesen
Ljud: Janna Johansson
Ljudtekniker: Mikael Månsson, Martin Lindström
Musik: Linus Andersson, Katharina Nuttall

Sonen (24 min)
Regi och produktion: Anna Eborn
Klipp: Amalie Westerlin
Foto: Johan Hannu, Kristoffer Jönsson, Anna Eborn
Ljud: Mikael Månsson

Debut (30 min)
Manus Veronica Zacco
Regi Anette Sidor
Producent Veronika Öhnedal
Foto Kristoffer Jönsson
Klipp Magnus Eriksson
Kompositörer Katharina Nuttall & Rickard Age
Ljud Mikael Månsson & Martin Lindström

Allt mellan oss (59min)
Regi: Sarasvati Shrestha
Produktion: Eliza Jones, Sarasvati Shrestha
Klipp: Anneli Ossiander, Sarasvati Shrestha
Ljud: Martin Lindström

FRANCIS (30 minuter)
Regi: Ahmed Abdullahi
Producenter: Eliza Jones & Markus Waltå
Manus: Maja Winkler & Kristoffer Malmsten
Foto: Johan Hannu
Ljud: Manne Kjellander
Musik: Rikard Age & Fredrik Wiktorson
Klippning: Anton Hemgren

Lone dads (30 min)
Regi: Ellen Fiske
Produktion: Ellen Fiske och Stefan Henriksson
Foto: Pia Lehto
Klipp: Joel Rayner
Ljud: Manne Kjellander
Musik: Linus Andersson

Rosa moln
Regi:  Alexis Almström
Producent:  Stefan Henriksson
Manus:  Marioan Hosseini, Alexis Almström
Foto: Pia Lehto
Klipp: Anneli Ossiander
Ljud: Philip Eriksson, Niklas Björklund
Musik: Linus Andersson, Fredrik Wictorsson
Cast: Albin Grenholm, Hedda Stiernstedt, Isabel Reboia, Anastasia Leppist, Lo Kauppi

Night bees (30 min)
Regi: Joanna Karlberg
Produktion: Veronika Öhnedal
Foto: Kristoffer Jönsson
Klipp: Magnus Eriksson
Ljud: Janna Johansson
Musik: Katharina Nuttall

A broken diary (30 min) 
Regi och produktion: Mathias Toivonen
Foto: Johan Hannu, Mathias Toivonen
Klipp: Anton Hemgren
Ljud: Philip Eriksson
Musik: Richard Age

Share |

Hålltider i bion

09.00-10.00: Inuti ett träd
dokumentär

10.00-10.30: Girls & Boys
fiktion

10.30-11.00: Sonen
dokumentär

11.00-11.30: Debut
fiktion

11.30-12.30: Allt mellan oss
dokumentär

12.30-13.00: Francis
fiktion                  

13.00-13.30: Lone dads
dokumentär                   

13.30-15.00: Rosa moln                                 
fiktion

15.00-15.30: Night bees
dokumentär           

COLLAGE BAF
animation

15.30-16.00: Broken diary              
dokumentär               

16.30-18.00: PITCH

18.00-23.00 du bjuds på mat, dryck och mingel


Vi bjuder även på lättare lunch.


Plats: StDH, D-huset, Valhallavägen 189