Institutionen för film och media

Här hittar du kontaktuppgifter till lärare och övrig personal på Institutionen för film och media.
Klicka på rubrikerna i tabellen för att bestämma vilken kolumn du vill sortera efter. Du kan också klicka på länken "Visa tabellen i helskärm" för att få en bättre översikt.

Film- och medialärare november 2014

Titel Förnamn Efternamn Avdelning Telefon E-post
Gästlärare Hanna Andersson Institutionen för film och media 08-49 400 594 hanna.andersson@uniarts.se
Lektor i filmfoto Anders Bohman Institutionen för film och media 08-49 400 589 anders.bohman@uniarts.se
Professor i radioproduktion Bengt Bok Institutionen för film och media 08-49 400 587 bengt.bok@uniarts.se
Produktionstekniker Thomas Brennan Institutionen för film och media 08-49 400 566 thomas.brennan@uniarts.se
Professor i Design för film och tv Eli Institutionen för film och media 08-49 400 297 eli.bo@uniarts.se
Professor i filmljud Klas Dykhoff Institutionen för film och media 08-49 400 588 klas.dykhoff@uniarts.se
Produktionstekniker Max Edkvist Institutionen för film och media 08-49 400 555 max.edkvist@uniarts.se
Samordnare för produktionsteknik, tekniker Pär Edlund Institutionen för film och media 08-49 400 557 per.edlund@uniarts.se
Lektor i radioproduktion Lotta Erikson Institutionen för film och media 08-49 400 592 lotta.erikson@uniarts.se
Professor i dokumentärfilm Erik Gandini Institutionen för film och media 08-49 400 625 erik.gandini@uniarts.se
Lektor i filmregi Ylva Gustavsson Institutionen för film och media 08-49 400 599 ylva.gustavsson@uniarts.se
Prefekt Maria Hedman Hvitfeldt Institutionen för film och media 08-49 400 607 maria.hedmanhvitfeldt@uniarts.se
Produktionstekniker Pelle Holmberg Institutionen för film och media 08-49 400 558 par.holmberg@uniarts.se
Produktionstekniker Saman Hosseini Institutionen för film och media 08-49 400 225 saman.hosseini@uniarts.se
Lektor i tv-produktion My Häggbom Institutionen för film och media 08-49 400 595 my.haggbom@uniarts.se
Lektor i dokumentärt berättande Tinna Joné Institutionen för film och media 08-49 400 585 tinna.jone@uniarts.se
Producent Lena Kempe Institutionen för film och media 08-49 400 586 lena.kempe@uniarts.se
Lektor i filmisk gestaltning Andra Lasmanis Institutionen för film och media 08-49 400 753 andra.lasmanis@uniarts.se
Lektor i visuell media Mirko Lempert Institutionen för film och media 08-49 400 603 mirko.lempert@uniarts.se
Professor i filmklippning Michal Leszczylowski Institutionen för film och media 08-49 400 604 michal.leszczylowski@uniarts.se
Lektor i berättande animerad film Lina Persson Institutionen för film och media 08-49 400 591 lina.persson@uniarts.se
Professor i berättande för scen, film och media Niklas Rådström Institutionen för film och media 08-49 400 608 niklas.radstrom@uniarts.se
Lektor i film- och tv-manus Alexander Skantze Institutionen för film och media 08-49 400 593 alexander.skantze@uniarts.se
Professor i filmmanus Harald Stjerne Institutionen för film och media 08-49 400 606 harald.stjerne@uniarts.se
Lektor Jenny Sunesson Institutionen för film och media 08-49 400 609 jenny.sunesson@uniarts.se
Produktionstekniker Bengt Söderström Institutionen för film och media 08-49 400 242 bengt.soderstrom@uniarts.se
Högskolelektor i produktion för film och tv Karl Fredrik Ulfung Institutionen för film och media 08-49 400 000 karlfredrik.ulfung@uniarts.se
Utbildningsadministratör Jeanette Öhrman Institutionen för film och media 08-49 400 612 jeanette.ohrman@uniarts.se