Lärare och professorer

Här hittar du kontaktuppgifter till lärare och professorer på OHS.
Klicka på rubrikerna i tabellen för att bestämma vilken kolumn du vill sortera efter. Du kan också klicka på länken "Visa tabellen i helskärm" för att få en bättre översikt.

OHS_ht_2105_gruppbild_lärare
Våra lärare!

OHS_ht_2105_gruppbild_professorer
Våra professorer!

Titel Förnamn Efternamn Avdelning Telefon E-post
Adjunkt i Scenisk gestaltning Stina Ancker Operahögskolan stina.ancker@uniarts.se
Sångpedagog Åsa Bäverstam Operahögskolan
Professor i musikdramatisk gestaltning Wilhelm Carlsson Operahögskolan 08-49 400 431 wilhelm.carlsson@uniarts.se
Instuderingslärare, adjunkt Maj-Britt Dahling Operahögskolan 08-49 400 444 majsan.dahling@uniarts.se
Yrkeslivsintroduktion, timanställd Marianne Eklöf Operahögskolan
Instuderingslärare, adjunkt Michael Engström Operahögskolan 08-49 400 441 michael.engstrom@uniarts.se
Instuderingslärare, adjunkt Martin Hellström Operahögskolan 08-49 400 443 martin.hellstrom@uniarts.se
Sångpedagog Robert Hyman Operahögskolan
Sångpedagog Thomas Lander Operahögskolan
Professor i musikalisk gestaltning Leif Lundberg Operahögskolan 08-49 400 432 leif.lundberg@uniarts.se
Lärare i gehör/musiklära, lektor Itte Lundgren Operahögskolan 08-49 400 440 itte.lundgren@uniarts.se
Sångpedagog Ulf Lundmark Operahögskolan
Gästlärare i musikdramatisk gestaltning Åsa Melldahl Operahögskolan
Instuderingslärare, adjunkt Christine Morgan Operahögskolan 08-49 400 442 christine.morgan@uniarts.se
Lektor i italiensk lyrisk diktion Giuseppina Penta Operahögskolan 08-49 400 446 giuseppina.penta@uniarts.se
Sångpedagog Anita Soldh Operahögskolan
Gästlärare i musikdramatisk gestaltning Nils Spangenberg Operahögskolan
Rörelselärare, timanställd Clara Svärd Operahögskolan
Lärare i scenisk rörelse, adjunkt Patrik Sörling Operahögskolan 08-49 400 449 patrik.sorling@uniarts.se
Lektor i musikalisk gestaltning, sångpedagog Ulrika Tenstam Operahögskolan 08-49 400 000 ulrika.tenstam@uniarts.se
Sångpedagog Erik Årman Operahögskolan
Instuderingslärare, adjunkt Maria Wieslander Operahögskolan 08-49 400 445 missan.wieslander@uniarts.se